fbpx
StyleStyl skandynawski

Styl skandynawski

Westing podzielił się ostatnio wynikami ankiety p.t. „Mój dom 2022/23”, w której pytał klientów o wnętrzarskie upodobania. Okazuje się, że ulubionym stylem, w jakim chcielibyśmy urządzić mieszkania, jest styl skandynawski. Postanowiłyśmy więc przybliżyć Wam jego założenia i zalety.

Gdzie powstał styl skandynawski?

Styl skandynawski powstał w północnej Europie: Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii, gdzie zimy trwają dużo dłużej, a ludziom brakuje światła – stąd jasne kolory i często niezasłonięte okna. Styl ten charakteryzuje się prostotą, minimalizmem, funkcjonalnością i niskokosztową produkcją masową.

Różne oblicza stylu skandynawskiego

Na przestrzeni lat styl ewoluował i wykształciło się kilka jego odmian: od stylu gustawiańskiego (szwedzkiego) z elementami klasycznymi, poprzez folkowy, nieco cukierkowy z wieloma detalami wykonanymi własnoręcznie, przez współczesny new nordic aż po najnowszą odmianę scandi chic, w której pojawia się dużo złota.

Styl skandynawski od lat gości w naszych wnętrzach i chociaż wydaje się spójny i harmonijny, jest jednak zróżnicowany. Jego trzy najpopularniejsze odsłowny to:

Styl szwedzki

U źródeł skandynawskich aranżacji leży osadzony w historii styl szwedzki. U podstaw tego stylu, rozpropagowanego w XVIII wieku przez szwedzkiego króla Gustawa III, leżały ograniczenia finansowe, które zmusiły do rezygnacji ze złoceń i marmurów na rzecz pastelowych farb i tańszych materiałów. 

1. Ta odmiana stawia zdecydowanie na biele, szarości i beże, a także stonowaną paletę kolorów ziemi oraz dekoracje bez kontrastów.

2. Sugeruje wybór mebli z jasnego drewna o kształtach, liniach i formach nawiązujących do stylu shabby chic. W stylu szwedzkim nie ma miejsca na tworzywa sztuczne, wszystko musi być naturalne.

3. Należy ograniczyć dekoracje do absolutnego minimum. Pojedynczy, kryształowy żyrandol, zdjęcie z wakacji w delikatnej oprawie lub lustro ujęte w zdobioną ramę będą delikatnie zdobić, ale ozdoby te nie mogą przytłaczać.

Styl nordycki

To w tej odmianie, jak w żadnej innej, detale odgrywają istotną rolę. Można powiedzieć, że to styl skandynawski w odmianie modern, ale z akcentem typowym dla wszechobecnej natury, a więc: naturalne dodatki zarówno motywy kwiatowe jak i zwierzęce, tkaniny inspirowane szerokorozumianą Północą.

1. Urządzając wnętrze w stylu nordyckim warto wykorzystać recykling oddając stare meble czy sprzęty do renowacji. To sprawi, że niewielkim kosztem uzyskamy efektowne i oryginalne dodatki.

2. To w tej odmianie podłoga czy sofa chętnie uzyska nakrycie w postaci owczej skóry.

3. Cechą charakterystyczną są mocne, punktowe akcenty jako przeciwwaga dla stonowanych kolorów. W przełamaniu jasnych tonacji pomocne będą czerń, czerwień, żółć, granat i zieleń. W stylu nordyckim nie może zabraknąć kolorowych przedmiotów o geometrycznych, designerskich formach.

 
Styl holenderski

W tyn stylu prym wiodą światło i barwy we wnętrzach. To tu spotyka się skandynawska prostota z akcentem vintage. Pomieszczenia są niezagracone i funkcjonalne z oryginalnymi dekoracjami.

1. Dominujące kolory to brąz, szarość, czerń, zgniła zieleń i palona cegła na tle idealnie białych ścian – oto istota stylu holenderskiego. Pozwól, by przełamane i przygaszone tony nadały klimat wnętrzu. A do tego – rozpraszające światło firany w oknach.

2. Styl nie przepada za połyskiem, warto więc zadbać o to, by wszystkie powierzchnie pozostały matowe. Do tego pasują forniry, patyny, gresy i szachownice.

3. Istotnym elementem wystroju wnętrza w stylu holenderskim są lampy, najlepiej zaaranżowane w seriach, a także sprawiające wrażenie zbyt dużych

Główne cechy stylu skandynawskiego

Design skandynawski jest bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny. Zgodnie z zasadą zachowania prostoty Skandynawowie nie pozostawiają nic przypadkowi, jeśli chodzi o umeblowanie i aranżacje wnętrza. Przesadne kwiatowe dekoracje lub modne dodatki są zbędne. 

Ideą całego stylu jest minimalizm. Chodzi o to, by ostrożnie i świadomie dobierać dodatki, postawić na jakość, a nie na ilość.

Kolejnym cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego jest absolutna miłość do natury, której wyraz znajdziemy w organicznych formach mebli i przedmiotów dekoracyjnych. Naturalne materiały nadają wnętrzu ciepły efekt, zapewniają naturalność i świeżość, a ponadto są surowcami odnawialnymi, co jest bardzo cenione wśród ludności północnej Europy. W stylu skandynawskim przywiązuje się wagę do naturalnych produktów i rzemiosła. 

Sporym zainteresowaniem cieszą się także naturalne tkaniny jak: bawełna, len czy skóry. Ponadto, szkło dymione jest obecnie na szczycie fali trendów i jest materiałem mile widzianym w stylu scandi. Również porcelana ma długą tradycję w skandynawskim stylu wyposażenia wnętrz. Wiele skandynawskich manufaktur istnieje od kilku stuleci. Wciąż produkują stylowe przedmioty w skandynawskim stylu, które do dziś są w trendzie. 

Meble w stylu skandynawskim

Meble skandynawskie są proste i przejrzyste, a forma stylu skandynawskiego jest zawsze uzupełniana funkcją. Często są one białego koloru lub w kolorze drewna, albo łączą w sobie oba kolory. 

Salon w stylu skandynawskim powinien zawierać wygodną kanapę, stół, komodę i regał. W celach dekoracyjnych można sięgnąć po półki ścienne, na których postawimy elementy dekoracyjne. Meble skandynawskie do salonu powinny być eleganckie, ale też proste w swojej budowie. Ważne, by posiadały szafki i szuflady, w których ukryć można wiele rzeczy przed wzrokiem innych.

Na podobnej zasadzie zaaranżowana będzie kuchnia w stylu skandynawskim. Jasne meble połączyć można z drewnianymi blatami, co da ciekawy efekt wizualny, a jednocześnie będzie praktycznym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzą się w niej szklane dodatki, takie jak butelki, wazony, słoiki. Można w nie włożyć kwiaty, przyprawy, suszone owoce.

Kolory we wnętrzach w stylu skandynawskim

Nie może zabraknąć bieli – to jest sposób na przeciwdziałanie ciemności. Również stonowane lub pastelowe kolory ścian są często używane do nastrojowej dekoracji skandynawskiej. Wszystko powinno być wyważone, takie akurat, w sam raz. Dlatego kolory muszą być jasne: wspomniana biel, beż, czy szary. Ściany i meble najczęściej są właśnie tej barwy. Okna pozostają na widoku, nie zakrywa się ich zasłonami czy firankami – chodzi o to, by złapać jak najwięcej promieni słońca.

Styl ceni sobie drewno: karnisze, podłoga i inne dodatki. Dzięki temu wnętrze zyskuje na przytulności. Bardzo dużą rolę odgrywają lampki i świeczki, które wprowadzają do pokoju więcej ciepła. Dodatki skandynawskie, takie jak poduszki, świeczki, figurki mogą być w bardziej wyrazistych barwach, tworząc kontrast.

W klasycznym wydaniu styl bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Najczęściej spotykane połączenia to ciepłe drewno z bielą, szarością i akcentami czerni.

Jakie dodatki są niezbędne w stylu skandynawskim?

Skoro styl skandynawski to przede wszystkim prostota i minimalizm, dlatego dekorując swoje wnętrze warto kierować się tą zasadą. Proponujemy 5 pomysłów w stylu skandynawskim, które możecie wykorzystać:

pomysł 1: dopasowana sofa z niewielkimi drewnianymi nogami jako kluczowy element stylu skandynawskiego. Zadbaj o to, żeby sofa odznaczała się wyrazistymi liniami i nie wyglądała zbyt przytłaczająco. Jeśli nie użyjesz żadnych dodatkowych ozdób w postaci kap i poduszek, to nadasz wnętrzu nowoczesny wygląd.

• pomysł 2: w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim zainwestuj w skandynawski dywan w pastelowych kolorach. Wybierz taki, który będzie się współgrał z jasną podłogą.

• pomysł 3: wiemy, że skandynawskie zimy są długie i przez dużą część roku brakuje mieszkaniom pełnego światła słonecznego. Dlatego oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w aranżacji w stylu skandynawskim. Skomponuj pośrednie źródła światła w pomieszczeniu, co na da mu przytulności i charakteru.

• pomysł 4: wprowadź naturę do swojego mieszkania za pomocą kwiatów doniczkowych. Ustawiaj je seriami na podłodze, parapecie, w większych i mniejszych formach.

• pomysł 5: Skandynawowie bawią się designem. Może warto zainwestować w jeden, dwa oryginalne przedmioty zaprojektowane przez znanych projektantów. Są one nieco droższe, ale będą Ci służyć przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Studio projektowania i aranżacji wnętrz
Zapytaj o wycenę projektu
Zapraszamy do kontaktu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.